راهنمای کامل شست و شوی روتختی

بدون شک روتختی مناسب نقطه عطف دکوراسیون اتاق خواب است. روتختی علاوه بر اینکه در زیبایی و محافظت از سرویس خواب مؤثر است به دلیل تماس مستقیم با پوست نقش مهمی در سلامت بدن هم دارد. هر فرد نیمی از عمرش را در خواب سپری می‌کند. بنابراین حفظ سلامت افراد در هنگام خواب فاکتور بسیار مهمی است. به دلیل تعریق، نفوذ گرد و غبار و یا سلول‌های مرده به بافت روتختی معمولاً روتختی‌ها باید دو یا سه هفته یک بار شسته شوند. حالا قسمت مهم کار همین جا است، برای همه‌ی خانم‌های خانه‌دار و افرادی که نظافت منزل بر عهده آن‌هاست شست و شوی روتختی کار نچسب و نسبتاً دشواری است. یکی از نکات ناراحت کننده و دردسرهای شستن روتختی این است که شست و شوی نامناسب روتختی ممکن است صدماتی به آن وارد کند که روتختی خیلی زود از ریخت و قیافه بیفتد یا حتی بافتش کهنه و تخریب شود. علاوه بر این قیمت سرسام‌آور روتختی‌ها در سال‌های اخیر قدرت خرید مجدد روتختی را از بسیاری از خانواده‌ها سلب کرده است. نکاتی که در این مقاله ذکر شده است راهنمای جامع و کاربردی برای شست و شو و نگهداری مناسب از انواع روتختی‌هاست.

نکات کلیدی شست و شوی روتختی

درست انتخاب کنید تا به دردسر نیافتید: روتختی‌ها انواع مختلفی دارند. تنوع بسیار زیاد روتختی‌ها از نظر جنس، نوع دوخت، وزن و … انتخاب یک روتختی مناسب را کمی سخت می‌کند. معمولاً شست و شوی روتختی‌های کاوری از شست و شوی روتختی‌های لحافی و تزیینی کار راحت‌تری است. با توجه به اینکه شست و شوی روتختی برای حفظ سلامت شما ضروری است و تعداد دفعات شست و شوی آن در طول سال زیاد است، بهتر است از انتخاب روتختی‌های سنگین و گلدوزی شده و دارای نگین و دانتل و سایر تزئینات صرف نظر کنید. پس جنس و مدل روتختی شما اولین نکته‌ای است که سخت یا آسان بودن پروسه شست و شوی آن را تعیین می‌کند. انتخاب روتختی‌هایی با جنس کتان یا ترکیب کتان و ابریشم می‌تواند گزینه مناسبی باشد که هم زیبا و مدرن هستند و هم شست و شوی راحت‌تر و بافت مقاوم‌تری دارند.

شوینده مناسب انتخاب کنید: تقریباً پنجاه درصد زحمت یک شست و شوی موفق بر دوش شوینده مناسب است. شست و شوی مکرر باعث تخریب بافت البسه می‌شود. روتختی‌ها هم از این قاعده مستثنا نیستند. اگر از شوینده مناسب برای شست‌وشوی روتختی‌ها استفاده نشود بافت آن به سرعت کهنه و تخریب می‌شود. برای شست و شوی روتختی از شوینده‌ای استفاده کنید که بیشترین سازگاری را با جنس پارچه روتختی داشته باشد. استفاده از شوینده‌های دارای آنزیم مانند مایع پرسیل و پودرهای آنزیم‌دار ممکن است باعث ایجاد حساسیت و آلرژی در افراد مستعد شود. به علاوه تار و پود پارچه در صورتی که از جنس پنبه باشد، در تماس با آنزیم‌ها به سرعت پوسیده می‌شوند.

برای شست و شوی روتختی‌های دارای پارچه دانتل بهترین شوینده آب و صابون است. برای شست و شوی پارچه‌های ساتن و ابریشم از شوینده‌های ملایم استفاده کنید. به طور کلی بهتر است برای شست و شوی روتختی از پودرهای لباسشویی دستی استفاده کنید. البته شست و شوی روتختی‌های کتانی را می‌توان با استفاده از پودر لباسشویی ماشینی هم انجام داد. نکته مهم دیگر این است مقدار شوینده مصرفی شما نقش مهمی در شست و شو دارد. بر خلاف باور عموم مردم مقدار زیاد شوینده باعث تمیز شدن بیشتر البسه نمی‌شود بلکه کف اضافی با نفوذ به الیاف پارچه مانع از خروج آلودگی از آن می‌شود. هم چنین در صورت شست و شو با ماشین لباسشویی کف اضافی می‌تواند باعث اختلال در عملکرد ماشین لباسشویی شما شود.

ترفند لکه بری را یاد بگیرید: لکه گرفتن یکی از دلایل رایج شست و شوی روتختی است. اولین نکته در لکه بری موفق این است که سریعا برای پاک‌سازی لکه اقدام کنید. در بیشتر مواقع موکول کردن لکه بری به زمان‌های دیگر باعث ماندگار شدن همیشگی لکه می‌شود. نکته دوم در لکه بری این است که ابتدا آلودگی را به کمک یک اسفنج یا پارچه تمیز برطرف کنید. اگر روتختی شما کاوردار است می‌توانید برای جلوگیری از نفوذ آلودگی به عمق بافت روتختی کاور آن را سریعا جدا کنید. هم چنین با روش‌های پاک‌سازی انواع لکه‌ها آشنا شوید تا شست و شوی راحت‌تری را تجربه کنید در این مقاله با بعضی از ترفندها آشنا می‌شوید به‌طور مثال:

  1. پاک‌سازی لکه چای و قهوه با ترکیب نمک و آب ولرم یا ترکیب گلیسیرین و آب و صابون.
  2. پاک‌سازی لکه خون با ترکیب آب و آمونیاک یا خیساندن روتختی در نوشابه.
  3. پاک‌سازی لکه تعریق بدن با ترکیب نمک و مواد شست و شو دهنده یا ترکیب آب و صابون و سرکه یا ترکیب آب و صابون و جوش شیرین.

دمای آب را درست تنظیم کنید: استفاده از آب گرم معمولاً باعث شل شدن بافت اکثر پارچه‌ها و رنگ‌پریدگی آن‌ها می‌شود. برای شست و شوی انواع روتختی سعی کنید از آب سرد استفاده کنید. اما گاهی بعضی از شوینده‌ها به خوبی با آب سرد ترکیب نمی‌شوند و این اتفاق باعث ماندن شوینده بر روی بافت روتختی و لکه شدن آن می‌شود؛ پس آب ولرم بهترین گزینه ممکن برای شست و شوی انواع پارچه است. اما دقت کنید که هرچه جنس پارچه‌ها حساس‌تر و بافت آن ظریف‌تر باشد دمای آب باید کمتر باشد‌.

اصول خشک‌کردن صحیح را رعایت کنید: آخرین مرحله یک شست و شوی موفق خشک‌کردن صحیح است. اگر برای خشک‌کردن روتختی از خشک‌کن ماشین لباسشویی استفاده کنید باید آن را روی دور آهسته تنظیم کنید. بافت اکثر روتختی‌ها به گونه‌ای است که هرگز نباید برای خارج کردن آب بعد از شست و شو چلانده شوند. بهتر است به جای پهن کردن روتختی روی بند آن را در سطحی صاف پهن کنید، دقت کنید که نور مستقیم خورشید می‌تواند باعث تغییر رنگ روتختی شما شود.

اصول صحیح شست و شوی روتختی

نکته اول این است که روتختی را جداگانه بشویید. همان‌طور که می‌دانید روتختی هم مانند حوله در تماس مستقیم با پوست شماست. شست و شوی آن با دیگر لباس‌ها نه تنها باعث آلودگی روتختی می‌شود بلکه به بافت آن آسیب می‌زند. سعی کنید قبل از شستن روتختی راهنمای شست و شوی آن را مطالعه کنید که احتمالاً به خود روتختی الصاق شده است. قبل از شست و شوی روتختی تست رنگ را انجام دهید. به این ترتیب که قسمت کوچکی از روتختی را در مخلوطی از آب و شوینده فرو ببرید، اگر تغییر رنگ داد بهتر است شست و شوی روتختی را به خشک‌شویی بسپارید.

برای شست‌وشوی دستی روتختی از چنگ زدن آن بپرهیزید. استفاده از مایع نرم کننده گزینه خوبی برای راحت شدن شست‌وشوی دستی روتختی است. اگر برای شست و شو از ماشین لباس‌شویی استفاده می‌کنید ماشین را بر اساس نوع پارچه روی برنامه درست و مناسبی تنظیم کنید. لباس‌شویی‌های تمام اتوماتیک معمولاً گزینه‌های متنوعی برای شست و شوی انواع پارچه دارند. راهنمای کامل برنامه‌های ماشین لباسشویی‌تان را مطالعه کنید تا شست و شوی با کیفیت‌تری را تجربه کنید. همچنین لباس‌شویی را روی دور آهسته بگذارید و خشک‌کن را هم روی زمان کم تنظیم کنید. بهتر است روتختی را قبل از خشک شدن کامل از ماشین لباسشویی خارج کنید تا آسیب کمتری به بافت آن وارد شود. انتخاب دمای آب متناسب با نوع پارچه را فراموش نکنید.

سخن آخر

زندگی مدرنیته و افزایش مشغله‌های کاری و خانوادگی و کمبود وقت باعث شده است که بسیاری از خانم‌های خانه‌دار کارهای مربوط به نظافت، آشپزی و خانه‌داری را خیلی سرسری و بی دقت انجام دهند. یادآوری این نکته بسیار حائز اهمیت است که اگر اصول درست خانه‌داری و شست و شو را یاد بگیریم نه تنها در وقت و انرژی صرفه‌جویی کرده این بلکه با داشتن خانه‌ای منظم و تمیز زندگی شادتری را هم تجربه خواهیم کرد.

روتختی‌ها بخش مهمی از دیزاین اتاق خواب شما هستند. توجه درست به انتخاب مناسب یک روتختی خوب و هم چنین یادگیری اصول نگه‌داری و شست و شوی آن باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های اضافی می‌شود و هم چنین کیفیت خواب شما را ارتقا می‌دهد. در این مقاله سعی کردیم راهنمای کاملی برای شست و شوی صحیح روتختی برای شما تهیه کنیم؛ اما اصل اساسی در خانه‌داری موفق همواره داشتن توجه به خانه و خانواده، یادگیری دانش صحیح اداره‌ی امور خانه و اصول راحت سازی انجام امور خانه است که یک کدبانوی موفق نباید از آن غافل شود.

خلاصه شست و شوی روتختی

کاورلت

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.