بالشت طبی هوشمند

بالشت طبی هوشمند چیست و چه انواعی دارد؟

بالشت بخش مهمی از کالای خواب است و هر کسی با توجه به شرایط بدنی خود به نوع خاصی از آن عادت کرده است. در هنگام خرید روتختی، بالشت، تشک و … باید بسیار دقت کنید زیرا علاوه بر زیبایی اتاق، راحتی و سلامت بدن شما نیز به این اقلام بستگی دارد. برخی از افراد با بالشت‌های کمی سفت‌تر راحت هستند و برخی دیگری به انواع نرمتر عادت دارند. بعضی‌ها نیز دو عدد را بر روی هم قرار می‌دهند تا ارتفاع آن را تنظیم کنند، اما نکته مهم این است که آیا این نوع  استاندارد هستند. برخی از افراد علی رغم استفاده از نوع مورد علاقه‌ی خود، با درد در ناحیه گردن و کمر از خواب بیدار می‌شوند. در نتیجه بهتر است از بالشت طبی هوشمند و استاندارد استفاده شود. در این مطلب به بررسی ویژگی‌های بالشت طبی هوشمند و انواع آن می‌پردازیم.

بالشت طبی چیست؟

بالشت طبی چیست؟

گردن درد ممکن است به دلیل قرار گرفتن گردن در وضعیت نامناسب و غیراستاندارد در هنگام خواب ایجاد شود. نوع و شکل آن نیز می‌‌تواند منجر به بروز گردن درد شود. در نتیجه برای جلوگیری از گردن درد و حتی بدن درد، متخصصان توصیه می‌کنند که بالشت شما نباید وضعیت ناجوری داشته باشد و به سر شما فشار وارد کند و یا ارتفاع آن خیلی زیاد یا خیلی کم باشد.

وقتی پس از مدتی استفاده از بالشت، به تدریج صاف و ارتفاع آن کم شد، باید آن را عوض کنید و اکیداً از خوابیدن بر روی چند عدد که روی هم قرار گرفته‌اند اجتناب کنید. علاوه بر این، تشک نیز می‌تواند در بروز گردن درد و بدن درد نقش داشته باشد، بنابراین از تشکی کمی سفت استفاده کنید تا بتواند گردن شما را در وضعیت مناسبی تثبیت کند. همچنین از خوابیدن بر روی شکم خود خودداری کنید و بهتر است قبل و بعد از خواب، کمی ماهیچه‌های گردن خود را ماساژ دهید. توجه داشته باشید همانطور که تنوع زیادی در انواع کالای خواب از جمله روتختی دخترانه، پسرانه، پتوی مهمان، مسافرتی و … وجود دارد.

نکات مهم در خرید بالشت طبی

نکات مهم در خرید بالشت طبی

در هنگام خرید بالشت طبی باید به نکات زیر توجه کنید:

 • برچسب روی محصول را بخوانید تا ببینید از چه جنسی درست شده است. ممکن است داخل آن با موادی از قبیل پلی‌استر، ابر، پر مرغابی و یا ترکیبی از پر مرغ و پر مرغابی و یا مموری فوم یا فوم هوشمند پر شده باشد. بالشت هوشمند از جنس پر معمولاً گران‌تر و نرم‌تر است و به آسانی به شکل سر و بدن شما قالب می‌گیرد. پلی‌استر ارزان‌تر بوده و در کل نوع راحتی است، البته این موضوع به کیفیت آن بستگی دارد، اما به اندازه‌ی پر نرم و انعطاف‌پذیر نیست. اما نوع از جنس فوم هوشمند برای سلامتی شما بسیار بهتر از انواع دیگر است.
 • مقدار پر شدن بالشت را چک کنید. هرچه بیشتر پر شده باشد، سفت‌تر می‌شود.
 • اگر عادت دارید بر روی شکمتان بخوابید یا در هنگام خواب به اطراف غلت می‌زنید، باید بالشت نرمی را انتخاب کنید. این کار باعث می‌شود تا سرتان به عقب خم نشود و از وارد آمدن فشار به گردن جلوگیری شود. حتی در این مواقع می‌توانید بدون آن بخوابید.
 • اگر عادت دارید به پشت بخوابید، بهتر است یک نوع معمولی را انتخاب کنید.
 • اگر عادت دارید به پهلو بخوابید، برای کمک به راحتی گردنتان، بهتر است نوع سفتی را انتخاب کنید.
 • برای روبالشی‌ نیز پارچه‌ای را تهیه کنید که دارای منافذ بوده و نرم باشد تا برای تنفس شما نیز مناسب باشد.
 • دقت کنید که درزهای محصول به طور کامل دوخته شده باشد.
 • اگر احیاناً به متریال خاصی در داخل آنها حساسیت دارید، حتما به برچسب محرک آلرژی  توجه کنید. امروزه بیشتر بالشت‌های طبی بدون حساسیت یا آلرژی ساخته می‌شوند.

اگر آلرژی یا حساسیت دارید، کاور یا روکشی تهیه کنید که زیپ داشته باشد و از ورود هرگونه گرد و غبار به دهان موقع خواب جلوگیری کند.

بالشت طبی هوشمند چه کاربردی دارد؟

کاربردهای بالشت طبی هوشند

بالشت طبی هوشمند یا مموری فوم جزو کالاهای خوابی است که این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده و دلیلش این است که طبق شکل بدن تغییر شکل می‌دهد و در نتیجه وقتی خواب هستید، از سر و گردن و شانه‌های شما حمایت می‌شود و ستون فقرات در وضعیت ایده‌آلی قرار می‌گیرد. به بیان دیگر، وقتی خواب هستید، متوجه تغییر حالت بدن خود نمی‌شوید، ولی به هر حالتی که بدن خود را تغییر دهید، بالشت هوشمند نیز خودش را تغییر شکل داده و با حالت بدن شما وفق می‌دهد و از آسیب به سر، گردن و عضلات شما جلوگیری می‌کند و همچنین می‌تواند دردهای عضلانی را کم کند.

نقش کالای خواب، به خصوص بالشت، در کیفیت خواب و سلامتی ما از هیچکس پنهان نیست. اگر بالشت هوشمند از کیفیت خوبی برخوردار باشد، نه تنها به شما در داشتن یک خواب عمیق و باکیفیت کمک می‌کند، بلکه انرژی شما را نیز در طول روز بالا می‌برد و سرحال‌تر خواهید بود.

بالشت طبی هوشمند از جنس مموری فوم نه تنها مرغوب است، بلکه با حالت خواب شما نیز تغییر شکل می‌دهد. این یک ویژگی عالی و قابل توجه در مموری فوم است چون علاوه بر حالات مختلف بدن در خواب، بعضی از عادت‌های خواب باعث آسیب به گردن، ستون فقرات، سر و … می‌شوند. وقتی به پشت می‌خوابیم، باسن تحت فشار قرار می‌گیرد. خوابیدن به پهلوها نیز به ستون فقرات و شانه‌ها فشار وارد می‌کند و وقتی بر روی شکم می‌خوابیم سر، گردن، ستون فقرات و اندام‌های داخلی‌مان در وضعیت بدی قرار می‌گیرند.

بنابراین بدون اشاره به نحوه درست خواب، به دلیل حمایت قوی بالشت مموری فوم از عضلات ما، توصیه می‌کنیم که در صورت خوابیدن به پشت از یک بالشت برای سر و زانوی خود، در صورت خوابیدن به پهلوها برای زیر سر و زیر کمر و در صورت خوابیدن بر روی شکم از یک عدد برای زیر سر و زیر شکم استفاده کنیم.

انواع بالشت طبی

انواع بالشت طبی

بالشت زانو درد

افرادی که از زانو درد رنج می‌برند، وقتی به پهلو می‌خوابند دچار سایش زانوها شده و این امر منجر به تشدید زانو درد آنها می‌شود. در نتیجه استفاده از بالشت زانو درد که بین دو زانو قرار می‌گیرد به تسکین درد این افراد بسیار کمک می‌کند.

بالشت گرد مخصوص نشستن

این بالشت طبی برای کسانی ساخته شده است که به دلیل کمر درد و … نمی‌توانند روی سطوح سفت بنشینند. این بالشت در دو نوع بادی و فوم‌دار موجود است.

بالشت بارداری

تحمل وزن شکم در ماه‌های آخر بارداری برای مادران باردار بسیار دشوار می‌شود، مخصوصاً در هنگام خوابیدن و ممکن است مانع از خواب راحت آنها شود. بالشت بارداری در دو نوع موجود است.

نوع اول یک بالشت طبی نازک است که با قرار گرفتن در زیر شکم فرد بارداری که به پهلو خوابیده است، وزن شکم را تحمل کرده و باعث خواب راحت مادر می‌شود.

نوع دوم برای ۳ ماهه سوم بارداری طراحی شده که بالشت بلندی به اندازه ۳.۵ متر است. این بالشت در تمام طول پا قرار گرفته و کمردرد در دوران بارداری را کاهش می‌دهد.

بالشت تنگی نفس

این نوع بالشت طبی از رشته‌های پلی‌استر و فوم‌های شکل‌پذیر ساخته شده و برای افرادی که تنگی نفس دارند، خرخر می‌کنند، به دهان و بینی‌شان لوله وصل است و یا دچار درد در ناحیه پشت هستند و باید روی یک شانه بخوابند تولید شده است.

بالشت نازک

این بالشت طبی برای کسانی که واریس دارند و موقع خواب می‌خواهند پاهایشان را کمی بالاتر از سطح بدنشان قرار دهند، بسیار سودمند و کاربردی است. این نوع از فوم یا پلی‌استر و یا ترکیب این دو تهیه می‌شوند.

بالشت کمر

کسانی که در ناحیه مهره‌های پایین کمر خود احساس درد و ناراحتی می‌کنند می‌توانند از بالشت طبی هوشمند کمر استفاده کنند.

بالشت‌ بغلی

کسانی که دچار زانو درد و کمردرد هستند، در هنگام خواب می‌توانند با قرار دادن بالشت طبی بغلی در میان پاهایشان به کاهش درد خود کمک کنند. همچنین این نوع برای افرادی مناسب است که دوست دارند هنگام خواب، بالشتی را در بغل خود بگیرند.

بالشت گردن درد

اگر برای بهبود گردن درد خود به دنبال نوع مناسب هستید، باید بالشی را انتخاب کنید که در هر حالتی از خواب، چه به پهلو، چه به‌ شکم و چه به روی‌ کمر، بتواند به درستی از گردن و سر شما محافظت کند. نرمی  نیز باید کافی و متناسب با نیاز شما باشد. برای کاهش گردن درد، نوعی که استفاده می‌کنید نباید خیلی سفت و نه خیلی نرم باشد.

مشخصات بهترین بالشت طبی چیست؟

مشخصات بهترین بالشت طبی

به گفته‌ی پزشکان، بالشت طبی مناسب باید مشخصات زیر را داشته باشد:

 • نرم و پرزدار باشد
 • فضای خالی بین سر، گردن و کمر را پر کند
 • ماندگاری و دوام زیادی داشته باشد
 • در هنگام خوابیدن حس خوبی ایجاد کند
 • در حالات مختلف خوابیدن، از سر و گردن فرد به خوبی پشتیبانی کند
 • سر را در وضعیت خنثی نگه دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X