همه چیز در مورد روتختی سه بعدی

روتختی سه بعدی مدل جدیدی از روتختی است که جدیداً در بازار ایران عرضه شده و به شدت مورد استقبال هر بیننده‌ای قرار گرفته است، در نتیجه ظرف مدت زمان کوتاهی توانسته بازار را تسخیر کند و ذهن خریداران روتختی را به سمت خود منحرف نماید. اما مسئله این است که هنوز خیلی از افراد در نحوه انتخاب طرح و رنگ این نوع  و هماهنگی آن با سایر لوازم اتاق خواب مشکل دارند. به همین دلیل، در این راهنما به بررسی روتختی سه بعدی و انواع آن می‌پردازیم.

روتختی سه بعدی چیست؟

روتختی سه بعدی چیست؟

خیلی وقت نیست که تلویزیون‌ها و سینماهای سه بعدی روی کار آمده‌اند و امروزه این واژه در بسیاری از صنایع به وفور شنیده می‌شود. مردم این روزها علاقه‌ی زیادی به دیدن تصاویر سه بعدی پیدا کرده‌اند. بدین ترتیب، کاربرد تکنیک‌های چاپ دیجیتال سه بعدی بر روی انواع مختلف محصولات از قبیل کالاهای خواب رونق زیادی پیدا کرده است. روتختی سه بعدی همان روکش و ملحفه اصلی تختخواب شما است که پارچه‌ی آن از جنس چاپی می‌باشد و طرح مورد نظر را به کمک دستگاه پرینتر دیجیتال مخصوص بر روی این پارچه چاپ می‌کنند، به طوری که وقتی به آن نگاه می‌کنید احساس می‌کنید که تصاویر زنده و دارای عمق هستند.

مزایای خرید روتختی سه بعدی چیست؟

مزایای خرید روتختی سه بعدی

همانطور که می‌دانید روتختی یکی از آیتم‌های ضروری تختخواب در هر اتاق خوابی است و با هر نوع چیدمان یا دکوراسیونی که داشته باشید، برای زیباتر شدن آن به یک روتختی خاص و زیبا نیاز دارید. امروزه این محصولات با جدیدترین طرح‌ها و برندها راهی بازار می‌شوند که یکی از انواع پرکاربرد آن روتختی سه بعدی است که از جدیدترین طرح‌های روز دنیا تولید می‌شود و مکمل لوازم اتاق خواب شما است.

خرید روتختی سه بعدی باعث منحصر به فرد شدنِ اتاق خواب شما می‌شود و عمق بصری خاص و بسیار جذابی را در اتاق خواب شما ایجاد می‌کند. روتختی سه بعدی نقش اساسی در دکوراسیون اتاق خواب بر عهده دارد زیرا تختخواب را که محوریت دکوراسیون است پوشش می‌دهد. روتختی سه بعدی از چنان محبوبیتی برخوردار شده که هیچ کدام از رو تختی‌های دیگر حتی نمی‌توانند با آن رقابت کنند.

یکی از نگرانی‌های بزرگ بیشتر افراد این است که بین لوازم و اثاثیهی مختلف در اتاق خواب خود هماهنگی بیشتری ایجاد کنند. بیشتر روتختی‌های معمولی دارای طرح‌های از پیش تعیین شده‌ و قدیمی هستند که به وفور در خانه‌ی هر کسی یافت می‌شود و با دکوراسیون اتاق‌های امروزی چندان مطابقتی ندارند. به دلیل اینکه سرویس خواب و روتختی یکی از اجزای اصلی اتاق خواب هستند، در صورت عدم هماهنگی بین روتختی و لوازم دیگر، ممکن است خریداران دلسرد شوند. اما در مورد روتختی‌های سه بعدی، قضیه فرق دارد. با توجه به تازگی این تکنولوژی و همچنین جذابیت طرح‌های این نوع روتختی، مدل‌هایی منحصر به فرد را خریداری خواهید کرد که هماهنگی خاصی با دکوراسیون اتاق‌ خواب مدرن شما دارند.

چه جنسی برای روتختخوابی سه بعدی بهتر است؟

جنس روتختی سه بعدی

از آنجایی که پارچه‌های به کار رفته در روتختی‌های سه بعدی تحت عملیات حرارتی خاصی تولید می‌شوند، ‏باید از کیفیت بالایی نیز برخوردار باشند. اگر جنس و کیفیت این پارچه مطلوب نباشد، پس از اجرای این عملیات حرارتی، ‏پارچه کیفیت اولیه‌ی خود را از دست داده و نتیجه‌ی نهایی مطلوب نخواهد بود. به همین منظور، پارچه‏ هایی از جنس میکرو، پنبه، تنسیل یا بامبو را برای ساخت و تولید روتختی‌های سه بعدی به کار می‌برند.

کیفیت یک روتختی معمولاً با کیفیت چاپ آن مشخص می‌شود. پس هرچه کیفیت ‏چاپ بالاتر باشد، کیفیت پارچه‌ی روتختی نیز بهتر خواهد بود. تصاویری به طور سفارشی برای روتختی سه بعدی چاپ می‌شوند نیز باید کیفیت بالایی داشته باشن. به همین دلیل در فرآیند چاپ، از تجهیزات تخصصی و مواد اولیه‌ی با کیفیتی استفاده می‌شود.

روتختی‌های سه بعدی در چه سایزهایی تولید می‌شوند؟

سایز روتختخوابی سه بعدی

به دلیل اینکه تختخواب و تشک آن در سایزهای مختلفی در بازار عرضه می‌شوند، مثلاً سایز استاندارد یک نفره و دو نفره، در نتیجه روتختی‌های سه بعدی نیز به صورت انواع یک نفره و دو نفره تولید می‌شوند. و همچنین در سایزهای مخصوص رده سنی کودکان و نوجوانان نیز تولید و عرضه می‌شوند.

این ابعاد عبارتند از ۱۶۰ سانتیمتر در ۲۰۰ سانتیمتر برای مدل‌های یک نفره تا ۲۲۰ سانتیمتر در ۲۴۰ سانتیمتر برای مدل‌های دو نفره. سایزهای کوچکتر مخصوص کودک و نوجوان نیز در انواع طرح‌های فانتزی در ابعاد استانداردِ کودک و نوجوان تولید می‌شوند. برای مدل‌های دو نفره نیز بیشتر طرح‌های مدرن یا مینیمال مورد استقبال قرار دارند. روتختی سفید نیز در بین روتختی‌ دو نفره یا روتختی‌ دخترانه بسیار محبوب است.

روتختی سه بعدی دونفره و یک نفره

روتختی سه بعدی دونفره

معمولاً روتختی‌ سه بعدی یک نفره به صورت ۴ تکه و روتختی‌ سه بعدی دو نفره به صورت ۶ تکه تولید و عرضه می‌شوند. این تکه‌ها شامل رو بالشت، ملحفه کشدار و لحاف هستند. فرق بین مدل یک نفره و دو نفره در تعداد روبالشی‌های آنها است، یعنی تعداد روبالشی در روتختی دو نفره ۴ عدد و در روتختی یک نفره ۲ عدد است.

معایب روتختی سه بعدی

معایب روتختی سه بعدی

1. قیمت بالا

یکی از معایب روتختی‌های سه بعدی قیمت بالای آنها است. قیمت روتختی سه بعدی با توجه به عوامل گوناگونی مثل برند، کیفیت مواد اولیه، کیفیت چاپ و محل فروشگاهِ عرضه کننده تعیین می‌شود. قیمت روتختی سه بعدی یک نفره که با نخ از جنس میکرو درجه یک تولید شده، بین ۸۵۰ تا ۹۸۷ هزار تومان است و قیمت مدل دو نفره‌ی آن بین ۹۵۰ تا ۱ میلیون و ۱۳۳ هزار تومان برآورد می‌شود. البته این قیمت‌ها در فروشگاه‌های مختلف فرق دارد و قیمت مطلق نیست.

2. دشوار بودن شستشو و نگهداری

یکی دیگر از معایب روتختی‌های سه بعدی شستشوی سخت آن می‌باشد. برای شستشوی روتختی‌های سه بعدی در داخل ماشین لباسشویی، بهتر است دما را روی ۳۰ درجه تنظیم کرده و شستشوی ملایم انجام دهید. همچنین استفاده از مواد شوینده‌ی سفیدکننده یا پودرهایی با دانه‌های آبی اکیداً منع می‌شود. خشک کردن توجه داشته باشید که روتختی‌های سه بعدی را به هیچ وجه در خشک کن ماشین لباسشویی خشک نکنید. اما می‌توانید از خشکشویی استفاده کنید.

3. سخت بودن انتخاب به دلیل تنوع طرح و رنگ بالا

به دلیل اینکه روتختی‌های سه بعدی دارای طرح، رنگ و چاپ متفاوتی هستند، این مقدار تنوع می‌تواند هم به عنوان مزیت و هم مشکل روتختی سه بعدی در نظر گرفته شود چون ممکن است شما را در هنگام خرید این نوع روتختی سردرگم کند و روند انتخاب را برایتان سخت کند. برای حل این مشکل، توجه داشته باشید که حتماً قبل از خرید روتختی سه بعدی، طرح، رنگ و سبک مورد نظرتان را انتخاب کنید. البته روتختی ساده بسیار مورد استقبال قرار دارد.

4. تنوع جنس‌ها

آخرین مشکل روتختی سه بعدی، نحوه تشخیص درست جنس خوب روتختی از جنس بد است. در فرآیند تولید تمامی روتختی‌ها، جنس‌های گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورت عدم شناخت درست جنس‌ها ممکن است روتختی اشتباهی را انتخاب کنید. برای خرید یک روتختی سه بعدی باکیفیت، بهتر است روتختی از جنس نخ میکرو یا کتان ۱۰۰% را انتخاب کنید. همچنین الیاف داخل روتختی حتماً باید از جنس ضد حساسیت پر شود تا برای پوست بدن شما ضرر نداشته باشد.

قیمت روتختی سه بعدی چقدر است؟

قیمت روتختی سه بعدی

قیمت روتختی سه بعدی به کیفیت مواد اولیه و جنس پارچه‌ی به کار رفته در ساخت آن بستگی دارد. جنس پارچه، الیاف داخل روتختی و کیفیت چاپ بر قیمت روتختی سه بعدی تأثیر می‌گذارند. به طور مثال، یک روتختی دو نفره 6 تکه با نخ میکرو ۳۰۰ گرم با کیفیت چاپ بالا در حالت عادی بین ۸۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت دارد. این اختلاف قیمت بیشتر به خاطر روش‌های فروش نقدی یا اقساط و همچنین محل فروشگاهی است که برای خرید به آنجا مراجعه می‌کنید.

روتختی سه بعدی چیست؟

روتختی سه بعدی یا دیجیتالی یا 3D سبک جدیدی در روتختی است که اخیرا بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. عمق تصاویر موجود در این روتختی سبب جذابیت و زیبایی خاص آن شده است.

معایب روتختی سه بعدی کدامند؟

1- شستشو و نگهداری پارچه این نوع روتختی کمی دشوارتر از انواع دیگر است. برای شستشوی این روتختی ها نباید از پودرهای دارای سفیدکننده استفاده کرد.

2- به دلیل بالا بودن تنوع این روتختی، انتخاب بهترین طرح و رنگ کمی دشوار است. ولی با توجه به رنگ پس زمینه سایر عناصر اتاق خود می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

یک دیدگاه

  1. محیا گفت:

    عالی

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *